O aknama općenito – Simptomi, uzroci i rješenja

Znakovi i simptomi

S pojavom akni, koža postaje masna i otvoreni i zatvoreni komedoni (crni i bijeli) pojavljuju se na licu, a često i na vratu, ramenima, prsima te leđima. Kod blagih i ozbiljnijih pojavnih oblika akni, koža postaje crvena te se razvijaju upaljene papule i pustule. Akne mogu djelovati uznemirujuće te mogu dovesti do postupalne hiperpigmentacije(PIH) i/ili dugotrajnih ožiljaka.

Postupalna hiperpigmentacija je područje na kojem je došlo do diskoloracije na koži te predstavlja reakciju kože na upalu kao što su akne ili ekcem, posebice kod osoba tamnije puti. Može izblijedjeti s vremenom, ali dermatološki tretmani i antipigmentacijski tretmani mogu u tome pomoći.

1. Blage akne, također poznate kao acne comedonica.

2. Umjerene akne, također poznate kao acne papulopustulosa.

3. Ozbiljan oblik akni, također poznate kao acne conglobata.

Četiri ključna čimbenika koji utječu na nastajanje akni:

1. Seboreja

Seboreja predstavlja pojačano lučenje sebuma. Fiziološki, žlijezde lojnice izlučuju masnu tvar poznatu kao sebum koja masti kosu i kožu.

Određeni problemi kao što su hormoni, klima, neki lijekovi i genetika mogu potaknuti lučenje sebuma.

Poremećaji u izlučivanju sebuma također mogu potaknuti seboroični dermatitis, često upalno kožno oboljenje koje uzrokuje pojavu bijelih do žućkastih ljuskica na masnijim područjima, poput vlasišta ili ušiju.

2. Hiperkeratoza

Hiperkeratoza (ili hiperkeratinizacija) je zadebljanje vanjskog sloja kože (stratum corneum). Neredovito uklanjanje mrtvih, orožnjelih kožnih stanica (korneocita) začepljuje kanaliće žlijezda lojnica i ometa ili prekida oslobađanje sebuma.

Kada koža proizvede prekomjernu količinu sebuma (seboreja), a mrtve stanice ostanu u dodiru s kožom (hiperkeratza), mogu se ugraditi u folikul dlake i formirati mekani čvorić. Čvorić može prouzrokovati bubrenje folikula lojne žlijezde i stvaranje zatvorenog komedona (bijelog mitesera) ili, ako je čvorić blizu površine kože, otvorenog komedona (crnog mitesera).

3. Naseljavanje mikroba

Bakterije koje inače žive na koži i ne uzrokuju štetu (propionibacteria) razvijaju se i mogu se nastaniti na začepljenim folikuluima i uzrokovati papule, pustule, nodule ili ciste.

4. Upala

Posljedica začepljenih folikula je zacrvenjena i upaljena koža. U težim slučajevima akni, folikul bubri u kasnoj fazi upale. Lipidi, masne kiseline, korneociti, bakterije i fragmenti stanica ispuštaju se te uzrokuju dugotrajne i duboke upale u okolnom tkivu.

NAŠA PREPORUKA

1 od 3